Prison Break Kategorisi
 
Prison Break ya da Türkçe karşılığı olarak Büyük Kaçış adını taşıyan dizi, Amerikan yapımı bir aksiyon dizisi özelliğini taşır. Prison Break dizisi özellikle Türkiye'de de büyük izlenme sayılarına ulaşmış ve geniş bir hayran kitlesi yakalamayı başarmış bir dizi olarak göze çarpar. Paul Scheuring tarafından hikayesi oluşturulan dizi 2005 yılında FOX şirketi tarafından yayın hayatına sokulmuştur. Dizinin ilk bölümü 29 Ağustos 2005 tarihinde yayınlanmıştır.
 
Dizinin başrollerinde Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies ve Amaury Nolasco gibi isimler yer almaktadır. 42 farklı ülkede gösterimi yapılan dizinin ilk sezonu 22 bölümden oluşmaktadır. Dizi Türkiye'de ise resmi olarak CNBC-e kanalı aracılığı ile yayınlanmıştır. Dizi 15 Mayıs 2006 tarihinde sezon finali yaptıktan sonra, ikinci sezonuyla 1 Mart 2007 tarihinde tekrardan televizyonlara geri dönmüştür. 26 Temmuz 2007 tarihinde ise ikinci bölüm de sona ermiştir. Ardından 17 Eylül 2007'de tekrardan üçüncü bölümü başlamış ancak bazı problemlerden dolayı sadece 13 bölüm çekilebilmiştir. Normal şartlarda dizinin üçüncü sezonunun 22 bölümden oluşması planlanmaktaydı. Dizinin 4. ve son sezonu ise 1 Eylül 2008 tarihinde başlamış ve 1 Aralık'tan itibaren 12. bölüm yayınlanmıştır. Şirket, dizinin 4.sezonunun finalinin aynı zamanda dizinin de finali olacağını açıklamış ve dizi resmi olarak 15 Mayıs 2009 tarihinde ekranlara veda etmiştir. 2009 yılından bu yana da dizinin yeni çekimleri hiçbir şekilde yapılmamıştır. Ancak 6 Ağustos 2015 tarihinde Prison Break hayranlarını sevindirecek bir haber gelmiştir. Yapımcı kuruluş bu tarihte dizinin yeni çekimlerini onaylamış ve tekrardan çekimlere başlayacaklarını duyurmuştur. Dizinin çekilecek yeni bölümlerinin de toplamda 10 bölümden oluşacağı açıklandı.
 
Her bölümü toplamda 43 dakikadan oluşan dizinin kazandığı ve aday gösterildiği de birçok dizi bulunmaktadır. Dizinin başrol oyuncularından Dominic Purcell, 2007 Australian Film İnstitute'de en iyi aktör ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında People's Choice Award ödüllerinde ise 'Favorite New TV Drama' ödülünü kazanmıştır. Dizinin yönetmeni Jesus Salvador Trevino ise, 2006 American Latino Media Arts Awards ödüllerinde, Televizyon, Komedi ve Drama Dalında En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ödülüne layık görülmüştür.
  Hata! Yayınlanacak Film Bulunamadı